Purjehduksen maailmanmestaruuskilpailut, SSL Gold Cup 2026, osa 3

Suomen joukkueen matka Rioon, karsintakilpailut 14. – 17 juli 2026

Teksti: Tom Sundman

Jalkapallon maailmanmestaruuskisat ovat jo semifinaalivaiheessa kun vain neljä joukkuetta on jäljellä. Wimbledonin mestaruudet on myös jaettu ja nyt on aika suunnata katseet Sveitsiin Lac de Neuchatel järvelle.
Suomen joukkueen tie Rioon alkaa tiistaina 14. heinäkuuta lohkon F kuudella karsintapurjehduksella. Kuvat alla ovat harjoituksista ennen kilpailuja. Samassa karsintalohkossa Suomen kanssa kilpailevat Kreikka ja Ukraina, joista voittaja lähtee Rioon. Samaikaisesti kilpailevat myös lohkon G maat jotka ovat Portugali, Turkki ja Bulgaria. Kisoja voi seurata livena https://www.facebook.com/SSLGoldCup

Joukkueilla on ollut tietty harjoitusaika ennen kisoja. Veneet SSL47 ovat yksityyppisiä ja niistä on kerrottu aikaisemmassa jutussa. Joukkueet ovat saaneet yksityiskohtaiset säännöt mitä veneissä voi muuttaa ja mikä varustus on sallittua. Kiinnostavaa on että periaatteesta ”No Electronics” on poikettu. Kaikkiin veneisiin on asennettu Vakaros järjestelmä. Tämä järjestelmä on otettu lähivuosina käyttöön useissa isoissa regatoissa mm Starien maailmanmestaruuskisoissa viime vuonna ja 4.7. päättyneissä Louhien EM kisoissa.


Perusperiaate on että kaikissa veneissä on GPS:llä varustettu näyttö, joka on myös yhteydessä tuomareihin. Myös lähtölinjan poiju ja kääntömerkkien paikat määritellään GPS:n avulla ja ne ovat ohjattavissa. Miehistö näkee näytöltä etäisyyden lähtölininjaan ja purjehdusaika sinne sen hetkisellä nopeudella. Miehistö näkee punaisen merkin vilkkuessa näytöllä, että ovat liian aikaisin yli viivan. Saman näkee myös tuomaristo eikä äänimerkkiä tarvitse sen ilmaisemiseksi, kuten perinteisesti on ollut tapana. Kryssillä miehistö näkee ohjatun suunnan ja nopeuden. Näin ollen myös live katsojat näkevät näytöltä veneitten sijainnit ja kuka johtaa.


Louhien EM kilpailuihin osallistuneen kipparin mielestä järjestelmä on tervetullut lisäys. Se helpottaa lähtöjä muttei muuta varsinaista kilpapurjehdusta. Usein isommissa lähdöissä ei kaikkia liian aikaisin lähteneitä veneitä pystytä tunnistamaan, mikä johtaa uusintalähtöihin ja lopulta mustaan lähtölippuun, jolloin varaslähdöstä seuraa hylkäys. Nyt varaslähdön tehnyt vene voi lähtömerkin P:n mukaan vain lähteä uudestaan kunnes näyttö näyttää vihreätä. Samalla lyhenee kilpailujen läpiviemisaika. Kun kaikilla veneillä on sama varustus, elektroniikka ei anna kenellekään etua.

Tästä on hyötyä varsinkin lähdössä, jolloin ”time on distance” eli oikea-aikainen lähtö täydellä vauhdilla on mahdollista. SSL Gold Cup kilpailu on kuitenkin match-racing tyyppinen, jolloin taktiikka lähdössä on toinen. Riittää kun on ensimmäinen maalilinjan yli.


Suomen SSL Gold Cup joukkueessa purjehtivat myös Lucas ja Simon Karlemo. He ovat pystyneet harjoittelemaan Vakarios järjestelmän käyttöä Louhien EM kilpailuissa, jossa voittivat yhden lähdön ja sijoittuivat 20:ksi 62:sta veneestä. Corintian (amatöörit) osastossa he olivat yhdeksäntänä.

Faktaa Vakarios järjestelmästä

The Vakaros platform is actively used in SSL47 boats during Star Sailors League events. The league incorporates the Vakaros RaceSense system to manage starts, track exact locations, and deliver instantaneous OCS (On Course Side) feedback to the crew without requiring manual line of sight calls by race officers. [1, 2, 3, 4]

The Vakaros system on these boats functions as follows:

  • Hardware Usage: Competitor devices, such as the Vakaros Atlas 2, are mounted on the boats. [1]
  • Automated Line Judgments: Instead of manually ”pinging” the start line or relying on committee boat visibility, the system constantly tracks precise positional data with 25cm accuracy for both the start lines and each competing boat. [, 2]
  • Instant OCS Alerts: RaceSense instantly detects if a boat crosses the start line early, sending immediate feedback to the sailor’s onboard display and virtually eliminating time-consuming general recalls or penalty flags. [1, 2]

Real-time Metrics: When not managing the starting line, the Vakaros Racing instruments provide the crew with live performance metrics, including magnetic heading, speed, and heel angle. [1]

FIN 99, Dark Queen jolla purjehti Tusse Tallberg, Lucas ja Simon Karlemo sekä Maria Klemetz

Liittyvät artikkelit