| | |

Ronja ja Veera: Olympialaisten jälkeiset fiilikset

Heippa!


Intensiivinen purjehduskesä ja Pariisin Olympiaprojekti alkaa olla meidän osaltamme maalissa. Olympialaiset olivat ehdottomasti unohtumaton ja hieno kokemus. Lopputulos tietenkin harmittaa, sillä asetimme tavoitteen loppusijoituksesta parhaan 10 joukkoon. Tällä kertaa käteen jäi sija 15.

Harmituksesta huolimatta olemme iloisia ja ylpeitä purjehduksestamme Olympiavesillä, ja kisaviikolle mahtui monia hyviä hetkiä. Koko regatan ajan tuuli oli erittäin vaihtelevaa ja shiftailevaa, joten oikean reitin löytäminen radan ympäri oli todella haastavaa. Onnistumiset reittivalinnoissa ja täysillä taisteleminen maaliin asti jokaisessa lähdössä olivat kisaamisen suola. Kevyt tuuli on ollut koko projektin ajan meille isona kehityskohteena sekä venevauhdin, että strategian osalta ja lähtövoitto kevyessä tuulessa Olympiakilpailuissa oli ehdottomasti yksi koko viikon ja koko uramme kohokohtia. Se todisti, että kevyen tuulen harjoitusohjelmamme tuotti tulosta ja että kuulumme fleetin kärkeen myös kevyemmässä tuulessa.

Harmillisesti suosikkikeliämme eli kovaa tuulta ei regatan aikana ollut paljoa tarjolla. Kolmantena kisapäivänä nautimme hieman reippaammasta tuulesta ja purjehdimme onnistuneen ja tasaisen päivän. Harmillisesti protestin seurauksena saimme hylkäyksen päivän viimeisestä lähdöstä mutta jatkoimme taistelua kilpailun loppuun asti. Suurimpina onnistumisina kisoista jäi siis mieleen kevyen tuulen lähtövoitto ja reipastuulisemman päivän tasainen tulossarja.


Koko Olympiareissu Marseilleen kesti meillä kaksi viikkoa. Kisat ja kisareissu olivat näkökulmastamme todella onnistuneesti järjestetyt ja nautimme olostamme Marseillen olympiakuplassa. Majoitus, ruokailut ja muut käytännön asiat toimivat hyvin ja näimme jopa hotellihuoneemme ikkunasta veneemme rampilla. Tiimin tukijoukot Marseillessa pitivät meistä uskomattoman hyvin huolta ja tunsimme itsemme prinsessoiksi kilpailujen aikana, sillä kaikki mahdollinen ekstra oli hoidossa ja apua sai kaikkeen mihin vain pyysi. Valtavat
kiitokset siitä valmentajamme Gasper Strahovnik, Toni Roponen, Leeni Kauppinen, Robert Päkk, Martin Gahmberg, Mats Björklund ja muut joukkueen jäsenet ❤️ . Toinen uskomattoman ihana porukka olivat tukijoukot ja läheiset, jotka olivat läsnä sekä paikan päällä että viestien välityksellä koko regatan ajan. Lähtö ja paluu vesille kisasatamasta kannustusjoukkojen huutojen saattelemana oli meille uutta ja olympiaviikon mieleenpainuvimpia hetkiä.


Kisojen jälkeen pääsimme vielä nauttimaan olympiatunnelmasta, sillä teimme oman reissun Pariisiin ja osallistuimme Olympialaisten päätösseremoniaan. Oli ihanaa päästä nauttimaan yleisössä muiden urheilusuorituksista ja kokea Olympiakylän tunnelma. Nyt olemme rentoutuneet ja toipuneet koko projektin loppurutistuksesta Suomessa. Olemme keskittäneet kaiken energiamme tähän Pariisin olympiaprojektiin, emmekä ole vielä tehneet päätöstä jatkosta. Tarkoituksena on, että otamme nyt syksyn aikaa purjehduksen
ulkopuolisille asioille ja loppusyksystä päätämme jatkuuko FX uramme vielä seuraavalla olympiaprojektilla.

Tässä vaiheessa haluamme sydämiemme pohjasta kiittää kaikkia Pariisin Olympiaprojektiimme osallistuneita tukijoita ja kannustajia ❤️


Ihanaa syksyä kaikille!
– Ronja & Veera

Liittyvät artikkelit