DTSW Klinikka ja XIV Helsinki Downtown Regatta 2022

Helsinki Downtown Sailing Week klinikka ja regatta järjestettiin 14. kerran kesäkuun toisella viikolla Liuskasaaressa. HSS:n järjestämä Suomen suurin säännöllinen juniorien kansainvälinen kevytjollatapahtuma täytti siis saaren jälleen kerran. Neljällä rata-alueella purjehti 200 nuorta kisailijaa 8 eri veneluokasta. Paikalle kokoontui junnuja aina Singaporesta saakka, mutta myös lähinaapuristamme Eestistä. Intensiivinen viikko alkoi kolmen päivän treenileirillä HSS seuran huippuvalmentajien Nicolas Vidal, Pablo Avila ja Jaakko Vauhkonen vetäminä. Lepopäivän jälkeen alkoi kolmipäiväinen regatta jo koettiin vaihtelevaa säätä aina aurinkoisesta 4-5 m/s tasatuulisesta  viimeisen kisapäivän aamusumuun ja päivän kirkastuessa 8 m/s voimistuvaan Lounaistuuleen.  Palkinnot jaettiin perinteiseen tapaan Paviljong ravintolan tiloissa.

Tapahtuma sai osallistujilta paljon hyvää palautetta jossa näkyy HSS pursiseuran laadukkaiden kilpailuiden järjestäjän kädenjäljen tulos. Voimme siis seurana olla ylpeitä paikastamme Suomen kisajärjestäjien kärkipaikalla. Tässä on nyt hyvä alleviivata, että tämä ei olisi mahdollista ilman seuran vapaaehtoisten jäsenten osallistumista monenlaisiin eri tehtäviin maissa, saarella ja vesillä. HSS pursiseura ja varsinkin junioritoiminta kiittää tästä lämpimästi. Tästä alkaa ensi vuoden tapahtuman suunnittelu.

Koosteet kisapäivistä:

Kiitos kaikille,

DTSW projektipäällikkö ja HSS vara-kommodori

Tomi Latvala