Runkokatsastukset Liuskasaaressa 22.-23.4.

Liuskasaaressa talvehtivien veneiden runkokatsastukset tehdään pe 22.4. klo 17-20 ja la 23.4. klo 10-15.

Runkokatsastus tehdään osana peruskatsastusta viiden vuoden välein. Mikäli vene tuodaan seuraan avovesikaudella niin ettei runkokatsastusta voida suorittaa, tehdään peruskatsastus ja runko katsastetaan noston jälkeen ennen seuraavaa vesillelaskua. Liuskasaaressa talvisäilytettävät veneet runkokatsastetaan seuran katsastajien toimesta, muualla talvehtivien veneiden katsastuksen järjestää omistaja ennen vesillelaskua. Tällöin veneen voi katsastaa muunkin SPV:n alaisen seuran katsastaja. Jotkut telakat tekevät talvisäilytyksessä oleville veneille runkokatsastuksia, samoin on mahdollista käyttää Finnboatin venekatsastajaa muualla suoritettavaan runkokatsastukseen. Muualla suoritetusta katsastuksesta tulee toimittaa kopio katsastuspöytäkirjasta tai katsastuspöytäkirjan valkoinen osa HSS:n kansliaan.


Runkokatsastusta ennen on hyvä varmistaa että katsastuksessa tarkastettaviin kohteisiin on esteetön pääsy. Pohjan läpiviennit ja niiden sulkuventtiilit sijaitsevat matkaveneissä usein säilytystiloiksi varattujen rakenteiden sisällä. Nämä tilat tulee tyhjentää varusteista ja venttiilien toiminta varmistaa ennen katsastusta, näin katsastus sujuu huomattavasti nopeammin. Mikäli kölipultit ovat turkkilevyn alla, tulee turkkilevyn olla irrotettu katsastuksen ajaksi. Ja vaikka katsastajat ovatkin ketteriä ihmisiä, tulee omistajan varmistaa että telakoidun veneen kannelle on pääsy tarpeeksi tukevia ja turvallisia portaita tai tikkaita myöten.

Lue lisää katsastuksesta