Ajankohtaista koronaviruksesta COVID-19

 

Päivitetty 8.4.2020 – HSS:n hallitus on päättänyt seuran yhteisten tilojen käytöstä:

 • Klubihuone ja -keittiö on suljettu.
 • Ravintola ja sen vessat on suljettu.
 • Sauna on suljettu.
 • Kellarikäytävän erillistä vessaa saa käyttää.
 • Kellarikerroksen pukuhuoneiden vessoja saa käyttää. Pukuhuoneiden suihkuissa käynti ja vaatteiden vaihto on kielletty.
 • Kirjasto, Hans Groop -huone ja pienet kokoushuoneet on suljettu.
 • Punainen olympiamökki on suljettu mutta valmentajat saavat säilyttää ja vaihtaa vaatteensa erillisessä sivuhuoneessa. 
 • Tiedotamme tilojen siivouksesta ensi viikolla kun siivoussopimus on tehty.

HSS:n hallitus kokoontui maanantaina 16.3.2020 ja päätti seuraavista linjauksista seuran toiminnassa:

 • Seuran kaikki kokoontumista edellyttävät toiminnot, kuten harjoitukset, talkoot ja koulutukset, perutaan toistaiseksi. Hallitus seuraa tilannetta ja ilmoittaa muutoksista.
 • Kaikki tapahtumat jotka voidaan järjestää puhelimella tai digitaalisesti, pyritään järjestämään.
 • Toimisto on normaalisti avoinna, mutta ainoastaan puhelimella ja sähköpostilla.

HSS noudattaa Suomen hallituksen antamia ohjeistuksia ja määräyksiä. Hallitus seuraa tilannetta aktiivisesti ja tiedottaa uusista päätöksistä kun niitä tehdään. Valmennustoiminnan osalta kokoontumista edellyttävät toiminnot ja tapahtumat perutaan tässä tilanteessa 13.4.2020 asti. Toimintoja ja tapahtumia pyritään järjestämään etänä sekä itsenäisenä työskentelynä mahdollisimman paljon. Alla tarkennuksia tähän kutakin toimintaa koskien.

Valmentajien palkoista sekä harjoitusmaksujen mahdollisista palautuksista päätetään Sport Komitean kokouksessa 30.3.2020. Sport Komiteassa on edustus junioripurjehduksesta, Sailing Centeristä (aikuisten valmennettu purjehdus) sekä purjelautailusta. Sport Komitea linjaa yhteiset käytännöt, jotka ovat samat kaikille valmennuksen alaisille toiminnoille. Tarkoitus on perua mahdollisimman vähän harjoituksia ja siirtää peruttuja harjoituksia kesälle sekä syksylle.

Seuran päävalmentaja Juan Mazzini on tällä hetkellä Espanjassa. Juan pyrkii palaamaan seuran ja yksityisen kaluston kanssa Suomeen mahdollisimman pian. Palattuaan Suomeen Juan muuttaa asumaan Liuskasaareen Olympiamökkiin, jonka kunnostus aloitetaan heti. Juan on kotikaranteenissa palattuaan.

 

Sailing Center / Aikuisten valmennettu harjoittelu

Talviohjelmaan kuuluvat tapahtumat pidetään joko etänä tai perutaan. Kunkin tapahtuman vastaava järjestäjä tekee lopullisen päätöksen tapahtuman pitämisestä etänä tai perumisesta. Communications and marketing -toimikunta sekä valmennusvastaava Rosa auttavat tiedottamisessa.

Kauden ensimmäiset talkoot 4.-5.4 perutaan. Talkootehtävistä laaditaan kuitenkin lista, jonka perusteella jäsenet voivat tehdä talkootöitä itsenäisesti. Itsenäisellä talkoo työskentelyllä pyritään helpottamaan tilannetta tulevaisuudessa. Mitä enemmän olemme valmiina kauden alkuun myöhemmin kauden aikana sitä pienemmät ovat korona epidemian aiheuttamat taloudelliset vaikutukset. Jokainen itsenäisesti listalta talkootehtäviä hoitava jäsen saa tehtävistä normaalit talkoopisteet.

Sovitut kokoukset ja valmentajien perehdytykset järjestetään alkuperäisen aikataulun mukaan etänä.

Info ilta uusille jäsenille pidetään etänä (Fecebook Live).

 

Junioripurjehdus

Seuran omat maanantaisin järjestettävät talvitreenit perutaan ryhmän 1 osalta 13.4 asti. Ryhmien 2 ja 3 harjoitukset järjestetään etänä 13.4 asti. Ryhmän 4 harjoituksissa noudatetaan Silen Brothers:en käytäntöjä. Lisää ja tarkentavaa infoa tulee myöhemmin.

Muu oheisharjoittelu uimakoulussa, Taitoliikuntakeskuksessa sekä Kisahallissa noudattaa kunkin toimipaikan omia käytäntöjä.

Pääsiäiseksi suunniteltu leiri Opti Dark Blue ja Opti Violet ryhmille siirretään syksyyn. Opti Light Blue ryhmät harjoitukset 4.4 ja 11.4 siirretään myös syksyyn. Lisää infoa tarkasta ajankohdasta tulee myöhemmin.

Kauden ensimmäiset talkoot 4.4 perutaan. Talkootehtävistä laaditaan kuitenkin lista, jonka perusteella jäsenet voivat tehdä talkootöitä itsenäisesti. Itsenäisellä talkoo työskentelyllä pyritään helpottamaan tilannetta tulevaisuudessa. Mitä enemmän olemme valmiina kauden alkuun myöhemmin kauden aikana sitä pienemmät ovat korona epidemian aiheuttamat taloudelliset vaikutukset. Jokainen itsenäisesti listalta talkootehtäviä hoitava jäsen saa tehtävistä normaalin talkoomerkinnän.

Sovitut kokoukset ja valmentajien perehdytykset järjestetään alkuperäisen aikataulun mukaan etänä.

 

Purjelautailu

Kauden ensimmäiset talkoot 4.4 perutaan. Talkootehtävistä laaditaan kuitenkin lista, jonka perusteella jäsenet voivat tehdä talkootöitä itsenäisesti. Itsenäisellä talkoo työskentelyllä pyritään helpottamaan tilannetta tulevaisuudessa. Mitä enemmän olemme valmiina kauden alkuun myöhemmin kauden aikana sitä pienemmät ovat korona epidemian aiheuttamat taloudelliset vaikutukset. Jokainen itsenäisesti listalta talkootehtäviä hoitava jäsen saa tehtävistä normaalin talkoomerkinnän.

Sovitut kokoukset ja valmentajien perehdytykset järjestetään alkuperäisen aikataulun mukaan etänä.

Junioreiden maanantaisin järjestettävien talvitreenien ryhmän 4 osalta harjoituksissa noudatetaan Silen Brothers:en käytäntöjä. Lisää ja tarkentavaa infoa tulee myöhemmin.

Muu oheisharjoittelu Taitoliikuntakeskuksessa sekä Kisahallissa noudattaa kunkin toimipaikan omia käytäntöjä.