Keskiviikkoisin koko seura tapaa saarella / Wednesday – The day to be at the island

Keskiviikkokisat starttaavat koko seuran osalta 22.5. Tapahtumassa niin juniorit, purjelaudat, Sailing Center -veneet, klassikot, H-veneet ja LYS luokat kisaavat leikkimielisesti Liuskasaaren edustalla. Ennen kaikkea tapahtuma on sosiaalinen illanvietto, johon kaikki seuran jäsenet ovat tervetulleita!

Junioreiden ja lautojen ensimmäinen startti on kello 18.15, muiden luokkien kello 18.30. Kello 17.30 järjestetään kipparikokous kanslian edessä, jossa gastit ja kipparit tapaavat toisensa. Tapahtumaan voi siis tulla ilman omaa venettä tai oman veneen kanssa. Seuran valmennusvastaava Rosa pitää kipparikokouksen yhdessä kunkin viikon kilpailupäällikön kanssa. Kipparikokouksessa osallistujat jaetaan veneisiin eli kipparit löytävät gastit ja toisin päin. Jokainen on tervetullut!

Sailing Centerin aikuispurjehdukseen osallistuvat voivat etsiä purjehdustiimiä myös omassa facebook -ryhmässään ”HSS SC member agora”. Sailing Center veneitä saavat kipparoida vain ihmiset, joilla on kipparin oikeudet ja veneet pitää varata etukäteen järjestelmän kautta. Kipparinoikeuksia voivat hakea kaikki seuran jäsenet. Lisätietoa: https://helsinkisailing.com/aikuispurjehdus/#skipper-rights

Kisailun jälkeen Länsivajan terassilla on tarjolla G&T -juomia. Ravintola HSS Paviljong on auki ja jäsenet perheineen voivat nauttia seglare annoksen hintaan 12,5€.

Tervetuloa purjehtimaan, järjestämään kisoja tai nauttimaan klubin elämästä!

Lisätietoa: https://helsinkisailing.com/viikkokilpailut/. Head Race Officer: Jerry Hultin / +358 50 3037472

Wednesday – The day to be at the island

Wednesday races start for the whole club  on 22nd May. At the event juniors, windsurfers, Sailing Center boats, classics, H-boats and LYS classes will compete in front of Liuskasaari. Most important; the event is a social evening and all members of the club are warmly welcome!

The first start for juniors and boards is at 18.15, other classes at start 18.30. At 17:30 a skippers meeting is held in front of the office. In the meeting crews and skippers will meet each other. So you can participate the event without your own boat or with your own boat. The club’s Manager Coaching and Sail Training, Rosa, will hold a skipper’s meeting with each week’s race manager. At the skipper’s meeting, individual participants will be divided into boats, so skippers will find crews and crews skippers. Everyone is welcome!

Participants of Sailing Center adult sailing can also search sailing team in their own Facebook group ”HSS SC member Agora”. Sailing Center boats can only be skippered by people with skipper rights and boats must be booked in advance through the system. All club members can apply for skipper rights. For more information: https://helsinkisailing.com/aikuispurjehdus/#skipper-rights

After the race, G&T drinks are available on the western shed terrace. Restaurant HSS Paviljong is open and members with their families can enjoy a Seglare dinner for price of 12,5€.

Welcome to sail, organize races or just enjoy club life!

For more information: https://helsinkisailing.com/viikkokilpailut/. Head Race Officer: Jerry Hultin / +358 50 3037472