Junioreiden kilparyhmien ohjelmat ja valmentajat on julkaistu

HSS:n kauden 2019 kaikkien junioreiden kilparyhmien harjoitusohjelmat ja valmentajat on julkaistu. Kaudella 2019 seuran juniorit kilpailevat Opti Violet, Zoom Violet & Red sekä Laser Black ryhmissä. Kaikilla kisaryhmillä on tavoitteellinen ohjelma ja paljon treeniä niin kotimaassa kuin ulkomaillakin.

Violet tason purjehtijat kilpailevat kotimaan rankingsarjassa noin puolen välin tuntumassa. Red tasolla ollaan jo puolen välin paremmalla puolella ja kierretään arvokisoja. Black tasolla purjehtijat harjoittelevat erittäin tavoitteellisesti ja kiertävät säännöllisesti kansainvälisiä kilpailuja.

Kauden 2019 valmennustiimissä ovat Mikael Mustakallio, Samuli Tommola, Niklas Toroi ja Matias Mikkola. Osa on seuran omia kasvatteja, osa ollut seuralla valmentajana jo useamman vuoden ja Niklas Toroi on uusi vastuuvalmentaja. Mikael, Niklas ja Matias ovat itse kokeneita ja menestyneitä kilpapurjehtijoita. Samuli Tommola on valmennuksen ammattilainen ja tuo tiimin pedagokista osaamista.

Ryhmien valmennusohjelmiin ja valmentajiin voit tutustua ”Huippuvalmennus” -osion alla.