HSS osallistuu purjehdusliigaan – tule mukaan!

HSS osallistuu 2018 seurana SPV:n Purjehdusliigaan ja järjestää seuran sisäiset karsinnat kaikille kiinnostuneille seuran jäsenille. HSS toivottaa mukaan kaikki junioreista gråtrutarniin.

Pääsiäisen jälkeen järjestetään info-tilaisuus, jossa kerrotaan lisää Purjehdusliigasta, osallistumisesta sekä karsintaformaatista. Kiinnostuksen ja osallistujamäärän selvittämiseksi sekä karsintaformaatin suunnittelemiseksi pyydämme ystävällisesti osallistumaan HSS:n Purjehdusliiga-kyselyyn, mihin pääset tästä.

Purjehdusliigan karsinnat ja osakilpailut

Karsinnat tullaan järjestämään seuran Elliot6 -veneillä keskiviikkokisojen yhteydessä tai erillisinä kisoina. Ainakin Purjehdusliigan osakilpailuihin osallistuville HSS-joukkueelle pyritään mahdollisuuksien mukaan järjestämään tilaisuus harjoitella Purjehdusliigassa käytettävillä J/70-veneillä.

Purjehdusliigasta kiinnostuneita kannustetaan liittymään HSS Audi Sailing Centerin  valmennusryhmään. Sailing Centerin veneet ovat kaikkien seuran jäsenten käytössä seuran keskiviikkokilpailuissa.

Purjehdusliigan osakilpailut järjestetään seuraavasti:

  • 15. – 17.6.  Maarianhamina
    20. – 22.7.  Vaasa
    17. – 19.8.  Lauttasaari, Helsinki

Lisätietoja:

Salla Itäaho (Purjehdusliiga-projekti)
050 427 9229
Salla.Itaaho@hus.fi

Matthew Swanson (Sailing Center)
050 443 4850
regalswan@gmail.com